1. Nauka zawodu w rzemiośle

2. Cel nauki zawodu

3. Warunki zatrudnienia ucznia

4. Uprawnienia do szkolenia uczniów

5. Umowa o pracę w przygotowania zawodowego

6. Zawarcie umowy

7. Rozwiązanie umowy

8. Okres nauki zawodu

9. Wynagrodzenie ucznia

10. Urlopy

 

1. Nauka zawodu w rzemiośle

Małe i średnie zakłady rzemieślnicze obok działalności gospodarczej tradycyjnie zajmują się szkoleniem uczniów. Nauka zawodu składa się z dwóch integralnych, równolegle realizowanych części; praktycznej zorganizowanej w zakładzie rzemieślniczym i teoretycznej zorganizowanej w szkole zawodowej lub na kursach dokształcających. Podstawą organizacji nauki jest umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego, podpisywana pomiędzy pracodawcą rzemieślnikiem, a uczniem młodocianym pracownikiem. W związku z zawartą umową o pracę i faktem uczęszczania do szkoły zawodowej młody człowiek uzyskuje podwójny status prawny tj. ucznia i pracownika młodocianego lub wyłącznie pracownika młodocianego, jeśli dokształcanie teoretyczne realizowane jest w systemie pozaszkolnym.

2. Cel nauki zawodu

Celem nauki zawodu jest opanowanie przez ucznia - młodocianego pracownika umiejętności praktycznych i teoretycznych w zawodzie i potwierdzenie ich dowodem kwalifikacji zawodowych w drodze przystąpienia do egzaminu czeladniczego. Świadectwo czeladnicze umożliwia absolwentowi zatrudnienie na stanowisku wymagającym kwalifikacji zawodowych na tzw. pierwszym poziomie Egzaminy czeladnicze przeprowadzają komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych.

3. Warunki zatrudnienia ucznia

Młody człowiek zamierzający podjąć naukę zawodu w zakładzie rzemieślniczym musi spełniać następujące warunki:

* ukończony 15 rok życia,

* ukończoną szkołę podstawową lub gimnazjum,

* dobre warunki fizyczne i stan zdrowia pozwalający na podjęcie nauki zawodu,
a  następnie pracy.

Na naukę zawodu mogą być przyjęci młodociani pracownicy w przedziale wiekowym od 15 do 18 lat. Kandydat na ucznia przed zawarciem umowy o pracę w celu nauki zawodu ma obowiązek poddania się badaniom lekarskim. Badania powinny być potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem, wydanym przez uprawnione do tego celu służby medyczne, stwierdzającym, że praca w danym zawodzie nie zagraża zdrowiu młodego człowieka, ani ma przeciwwskazań do wykonywania prac wchodzących w zakres nauczanego zawodu.

4. Uprawnienia do szkolenia uczniów

Zajęcia praktyczne z młodocianymi pracownikami mogą prowadzić pracodawcy lub zatrudnieni pracownicy posiadający kwalifikacje zawodowe i pedagogiczne (uzyskanie statusu instruktora praktycznej nauki zawodu). określa kwalifikacje zawodowe i przygotowanie pedagogiczne wymagane od instruktorów praktycznej nauki zawodu.
Zajęcia praktyczne z młodocianymi pracownikami mogą prowadzić osoby, które posiadają:

1. co najmniej tytuł mistrza w zawodzie, którego będą nauczać, lub w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, którego będą nauczać i przygotowanie pedagogiczne wymagane od nauczycieli, określone w odrębnych przepisach, lub ukończony kurs pedagogiczny, organizowany na podstawie odrębnych przepisów, którego program został zatwierdzony przez kuratora oświaty i obejmował łącznie co najmniej 70 godzin zajęć z psychologii, pedagogiki i metodyki oraz 10 godzin praktyki metodycznej, albo ukończony przed dniem 6 stycznia 1993 r. kurs pedagogiczny uprawniający do pełnienia funkcji instruktora praktycznej nauki zawodu.

2. instruktorzy praktycznej nauki zawodu, nie posiadający tytułu mistrza w zawodzie, powinni posiadać przygotowanie pedagogiczne lub ukończony kurs pedagogiczny, o których mowa wyżej oraz:

* świadectwo dojrzałości technikum lub szkoły równorzędnej albo świadectwo ukończenia szkoły policealnej lub dyplom ukończenia szkoły pomaturalnej lub policealnej i tytuł zawodowy w zawodzie pokrewnym do zawodu, którego będą nauczać oraz co najmniej trzyletni staż pracy w zawodzie, którego będą nauczać, lub

* świadectwo dojrzałości liceum zawodowego i tytuł robotnika wykwalifikowanego lub równorzędny w zawodzie, którego będą nauczać, oraz co najmniej czteroletni staż pracy w tym zawodzie nabyty po uzyskaniu tytułu zawodowego, lub

* świadectwo dojrzałości liceum ogólnokształcącego, liceum technicznego, technikum kształcącego w innym zawodzie niż ten, którego będą nauczać, lub średniego studium zawodowego i tytuł robotnika wykwalifikowanego lub równorzędny w zawodzie, którego będą nauczać, oraz co najmniej sześcioletni staż pracy w tym zawodzie Nabyty po uzyskaniu tytułu zawodowego, lub

* dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku (specjalności) odpowiednim dla zawodu, którego będą nauczać, oraz co najmniej trzyletni staż pracy w tym zawodzie nabyty po uzyskaniu dyplomu lub dyplom ukończenia studiów wyższych na innym kierunku (specjalności) oraz co najmniej sześcioletni staż pracy w zawodzie, którego będą nauczać.

5. Umowa o pracę w przygotowania zawodowego

Wszelkie formalności związane z zatrudnieniem młodocianego pracownika w celu nauki zawodu najlepiej załatwiać w cechu. Przepisy prawne ustalają, jakie elementy musi zawierać umowa o pracę z młodocianym tj.

* rodzaj przygotowania zawodowego: nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy,

* czas trwania nauki zawodu

* miejsce odbywania przygotowania zawodowego,

* sposób realizacji obowiązku szkolnego,

* wysokość miesięcznego wynagrodzenia.

Dla ułatwienia szkolącym zakładom - Związek Rzemiosła Polskiego przygotował wzory druków umów, które są dostępne w cechach i izbach rzemieślniczych.
Według tego wzoru strony umowy powinny ustalić także:

* czy umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony czy też określony,

* sposób ponoszenia kosztów dokształcania teoretycznego młodocianego,

* a także rodzaj kwalifikacji zawodowych i pedagogicznych osoby szkolącej,

Generalnie umowy o pracę w celu nauki zawodu zawierane są na czas nieokreślony, ale jeśli zakład rzemieślniczy zatrudnia więcej uczniów, niż wynika to z jej potrzeb to umowy mogą być zawarte na czas określony. Młodociani, którzy w okresie nauki zawodu ukończyli 18 lat, do czasu zakończenia nauki traktowani są, jako pracownicy młodociani. W okresie nauki zawodu młodociany musi się dokształcać w szkole zawodowej lub na kursach dokształcających.

6. Zawarcie umowy

Umowę o pracę w celu nauki zawodu podpisują: pracodawca - właściciel zakładu rzemieślniczego oraz uczeń - młodociany pracownik i dodatkowo jego prawny opiekun. Umowy dla młodocianych dokształcających się w szkołach zawodowych należy zawierać w okresie przyjmowania kandydatów do szkół ponad podstawowych. W przypadku gdy młodociany dokształca się w systemie pozaszkolnym podpisanie umowy może nastąpić w innym terminie Wszechstronnej pomocy w zakresie prawidłowego spisania umowy oraz w trakcie trwania nauki zawodu w tym dostarczenia niezbędnej do szkolenia dokumentacji uczniowskiej, szkolącym zakładom mogą udzielić cechy.

7. Rozwiązanie umowy

Rozwiązanie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego może nastąpić za wypowiedzeniem jedynie w przypadkach:

* nie wypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,

* ogłoszenia likwidacji lub upadłości zakładu,

* reorganizacji zakładu w taki sposób, że w jej wyniku niemożliwe jest zrealizowanie programu praktycznej nauki zawodu,

* stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy w danym zawodzie (np. ze względów zdrowotnych).

Umowa z młodocianym w każdym terminie może być rozwiązana jedynie w trybie wzajemnego porozumienia stron.

8. Okres nauki zawodu

Nauka zawodu trwa 36 miesięcy. W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach na wniosek ucznia-młodocianego pracownika i za zgodą rzemieślnika szkolącego - izba rzemieślnicza może skrócić lub przedłużyć okres nauki zawodu. Nauka zawodu może odbywać się w zawodach występujących w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Nauka u rzemieślnika odbywa się w zawodach z klasyfikacji szkolnej, które odpowiadają danemu rodzajowi rzemiosła i w których przeprowadzane są egzaminy czeladnicze. Klasyfikacja określa także czas trwania nauki w zawodach przewidzianych do kształcenia w zasadniczych szkołach zawodowych. Pracodawca zobowiązany jest skierować młodocianego na dokształcanie teoretyczne w zasadniczej szkole zawodowej lub zorganizować dokształcanie w systemie pozaszkolnym pod warunkiem realizacji obowiązkowych zajęć z zakresu teoretycznego kształcenia zawodowego, wynikających z programu nauczania.

Zawody pozaszkolne

Nauka zawodu u pracodawcy rzemieślnika może dotyczyć zawodu z klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy, który nie figuruje w klasyfikacji szkolnej, pod warunkiem jednak, że w zawodzie tym komisja egzaminacyjna izby rzemieślniczej przeprowadza egzamin czeladniczy.

9. Wynagrodzenie ucznia

Młodocianemu pracownikowi - uczniowi zawodu przysługuje prawo do wynagrodzenia za pracę. Wysokość miesięcznego wynagrodzenia jest zróżnicowana i w zależności od roku nauki wynosi:

* I rok nauki nie mniej niż 5 %

* II rok nauki nie mniej niż 6%

* III rok nauki nie mniej niż 7%

przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale (ogłasza prezes GUS). Staw wynagrodzeń prawodawca ustalił w kwotach najniższych co oznacza, że pracodawca może ustalić dla młodocianego wyższe wynagrodzenie. Wypłatę wynagrodzenia młodociany musi potwierdzić na liście płac. Szczegółowych informacji dotyczących warunków szkolenia uczniów, przystąpienia do egzaminów czeladniczych oraz na temat możliwości ukończenia kursu pedagogicznego - udzielają izby rzemieślnicze i cechy.

10. Urlopy

*Młodociany zatrudniony w celu przygotowania zawodowego, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego na zasadach określonych w art. 205 K.P., który przyznaje młodocianym prawo do pierwszego urlopu (a właściwie pierwszej jego części) z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy, w wymiarze 12 dni roboczych. Z upływem roku zatrudnienia młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Prawo do urlopu po roku pracy nabywane jest niezależnie od prawa do urlopu przysługującego po 6 miesiącach zatrudnienia, co daje młodocianemu uprawnienie do łącznie 38 dni roboczych urlopu wypoczynkowego nabywanego z dołu, po przepracowaniu wskazanych okresów. Jeśli w tym czasie dojdzie do rozwiązania umowy o pracę, to wymiar urlopu zależy od okoliczności czy młodociany przepracował wymagane 6 albo 12 miesięcy.

*Prawo do kolejnego urlopu młodociany nabywa z dniem 1 stycznia następnego roku kalendarzowego. Wymiar tego urlopu wynosi 26 dni roboczych, aż do roku, w którym pracownik młodociany osiąga pełnoletność. W roku kalendarzowym, w którym kończy 18 lat, przysługuje mu urlop w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.

*Na wniosek młodocianego pracodawca jest obowiązany udzielić mu w okresie ferii szkolnych również urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym - 2 miesięcy. Okres tego obligatoryjnego urlopu bezpłatnego podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 205 § 4 K.p.). Celem norm ochronnych regulujących urlop młodocianych jest zapewnienie im wypoczynku w okresie ferii, tak jak ich tylko uczącym się rówieśnikom.


Zwracamy uwagę!
Powołane regulacje obligujące pracodawców do udzielania młodocianym urlopu w określonym terminie dotyczą ferii zimowych i letnich. Nie ma natomiast obowiązku udzielania tego urlopu podczas przerw świątecznych (np. w terminie od 23 do 31 grudnia). Przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. nr 46, poz. 432 z późn. zm.) wyraźnie odróżniają przerwy świąteczne od ferii zimowych i letnich, o których mowa w art. 205 § 3 K.p.

 

 

Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych Małych i Średnich Przedsiębiorców w Lipnie:

Prezes Zarządu Starszy Cechu – Krzysztof Uzarski
I Wiceprezes Zarządu Podstarszy Cechu – Piotr Antoszewski
II Wiceprezes Zarządu Podstarszy Cechu – Zdzisław Kurowski
Sekretarz Cechu – Sławomir Wiśniewski
Skarbnik Cechu – Marek Grąbczewski

Komisja Rewizyjna
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej - Ryszard Kurowski
Z-ca Przewodniczącego - Wiesław Przybyszewski
Członek - Jacek Nawrocki

Sąd Cechowy
Przewodniczący - Waldemar Insadowski
Członek - Jerzy Cierlicki
Członek - Janusz Sumocki

Dnia 18 listopada 1956 r. Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w osobach Starszy Cechu- Józef Głowacki mistrz szewski z Lipna, Podstarsi Cechu-Franciszek Lewandowski - mistrz szewski z Lipna oraz Ryszard Dykowski-mistrz ślusarski z Lipna, Sekretarz Zarządu Zygmunt Twardowski –mistrz stolarski z Lipna, Skarbnik Cechu Wacław Marcinkowski – mistrz radiomechaniczny z Lipna, oraz Tadeusz Pawłowski – mistrz murarski z Głodowa przy udziale Przewodniczącego komisji Oświatowo-Szkoleniowej Cechu Mariana Śmigielskiego- mistrza fotograficznego i kierownika biura Izydora Rynkowskiego podjął uchwałę zainicjowania budowy Domu Rzemiosła w Lipnie, w ramach uroczystości obchodu Tysiąclecia Państwa Polskiego, pomyślanego jako ośrodek krzewienia kultury społecznej i zawodowej rzemiosła.

Uchwała Zarządu cechu była wyrazem dążeń rzemiosła powiatu lipnowskiego, które od szeregu lat zamierzało urzeczywistnić ideę pobudowania własnego domu rzemiosła.

Uchwała Walnego zgromadzenia Cechu zobowiązujące rzemiosło do finansowania budowy Domu Rzemiosła. Dnia 25.11.1956 r. uchwała Zarządu Cechu w sprawie budowy Domu Rzemiosła w Lipnie przedstawiona została Walnemu Zgromadzeniu do zatwierdzenia. Walne Zgromadzenie Cechu udzieliło aprobaty inicjatywie Zarządu.
W następnym roku dnia 24.02.podjęto uchwałę w sprawie finansowania inwestycji. Zgodnie z tym, każdy rzemieślnik zrzeszony w Cechu został zobowiązany do deklarowania doraźnej wpłaty na poczet budowy w wysokości 100zł. Na tym zebraniu wybrano spośród rzemieślników Komitet Budowy Domu Rzemiosła, którego zadaniem było ujęcie zawiązanej inicjatywy budowy w ramach planowanej, stałej i systematycznej pracy.

W skład Komitetu weszły następujące osoby: Józef Głowacki mistrz szewski, Marian Śmietanko mistrz fotograficzny, Ryszard Dykowski mistrz ślusarski, Konstanty Murawski mistrz kowalski, Jan Kiniorski, Tadeusz Pawłowski mistrz murarski, Władysław Wojtal, Antoni Skibicki, Franciszek Lewandowski mistrz szewski, Bronisław Duchalski, Józef Ambiorszkiewicz mistrz krawiecki, Władysław Dobieszewski mistrz kowalski, Władysław Żółtowski mistrz krawiecki, Stanisław Darowiński mistrz stolarski, Władysław Gurtowski mistrz krawiecki, Józef Warzyński mistrz malarski, Nikodem Witecki mistrz ślusarski, Zdzisław Jabłoński mistrz rzeźnicki, Józef Wiśniewski mistrz kowalski, Zygmunt Twardowski mistrz stolarski, Wacław Marcinkowski mistrz radiomechaniczny, Stefan Orpikowski- Przewodniczący P.K.S.D. w Lipnie, członek Miejskiej Rady Narodowej w Lipnie, oraz Kierownik Biura. W późniejszym czasie dokooptowano 2 osoby: Czesława Kleinowskiego i Ignacego Sieradzkiego.

W rok później 23.02 Zgromadzenie wprowadziło obowiązkową stawkę w wysokości 10 zł. miesięcznie od każdego zakładu rzemieślniczego z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1958 roku. Obie uchwały dały podstawę prawnego zabezpieczenia finansowania instytucji.

Zabezpieczenie prawne budowy Domu Rzemiosła w Lipnie.

Uchwała Prezydium Miejskiej Rady
Dnia 22 lutego 1957 roku Prezydium Miejskiej Rady w Lipnie podjęło decyzję w sprawie lokalizacji mającego powstać Domu Rzemiosła i pismem wydanym za nr GK-III-213/ 57 przydzieliło Cechowi plac pod budowę wartości za 25000 zł, zobowiązując do jak najszybszego zagospodarowania tegoż placu.

Decyzja Prezydium powiatowej Rady Narodowej w Lipnie
Wykonany przez mgr inż. Jureko Stanisława z Bydgoszczy projekt budowy, pismem Prezydium Powiatowej Rady Narodowej Wydziału architektury i Budownictwa Lipnie z dnia 08.08.1957 roku został zatwierdzony Decyzją tejże Rady uzyskano pozwolenie na wykonanie robót budowlanych.

Akt oficjalnego otwarcia Domu Rzemiosła dokonany w dniu 18 czerwca 1961 roku.
Działo to się 18 czerwca 1961r., kiedy na czele Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stał Przewodniczący Rady Państwa Aleksander Zawadzki, na czele Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej stał I-szy Jej Sekretarz- Władysław Gomółka na czele Komitetu Drobnej Wytwórczości stał Minister, kiedy Prezesem Rady Związku Izb Rzemieślniczych w Warszawie był Józef Piskorski-poseł na Sejm P.R.L. Prezesem Związku Izb Rzemieślniczych w Warszawie Julian Sadłowski, Dyrektorem Związku Izb Rzemieślniczych Piotr Połujkis, Sekretarzem Komitetu Powiatowego P.Z.P.R. w Lipnie był Jerzy Kamiński, Przewodniczącym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Lipnie Andrzej Olak Przewodniczącym Prez. Powiatowej Rady Narodowej w Lipnie Mieczysław Rogal, kiedy Prezesem Izby Rzemieślniczej w Bydgoszczy by Paweł Nahajowski, Dyrektorem Izby Rzemieślniczej w Bydgoszczy mgr Zbigniew Wrochno, kiedy Starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Lipnie był Józef Głowack, a członkami Zarządu Cechu byli: Ryszard Dykowski, Stanisław Skrzypiński, Stanisław Rusbaum, Zygmunt Twardowski, Tadeusz Pawłowski, Kierownikiem Biura Cechu Bernard Sadka, w dobie wielkich osiągnięć kosmicznych, pierwszych osiągnięć na polu podboju przestrzeni kosmicznej, w dobie wielkich przemian społecznych i publicznych w kraju, w okresie budowy pomników Tysiąclecia Państwa Polskiego i pokojowego budownictwa socjalizmu.

W dniu tak bardzo szczególnym dla rzemiosła powiatu lipnowskiego otwarto uroczyście Dom Rzemiosła w Lipnie, wzniesiony w latach 1957-1966, wysiłkiem społecznym rzemiosła miasta Lipna i powiatu dla celów krzewienia kultury społecznej i zawodowej rzemiosła, jako trwały pomnik uczczenia Tysiąclecia Państwa Polskiego, o czym wieści Zarząd Cechu w Lipnie wespół z Komitetu Budowy Domu Rzemiosła w Lipnie a co stwierdzają wszyscy tu obecni goście.

Dom ten przekazuje się przyszłym pokoleniom wraz z troską o pomnażanie wartości moralnych, materialnych i intelektualnych rzemiosła powiatu lipnowskiego dla dobra społeczeństwa i rozkwitu Polski Ludowej, oraz utrwalenia pokoju.

Akt oficjalnego otwarcia Świetlicy Cechu Rzemiosł Różnych w Lipnie ośrodek w Skępem dokonany 10 czerwca 1962 roku.
W wykonaniu treści tablicy pamiątkowej Domu Rzemiosła i statutowych zadań Cechu na odcinku krzewienia kultury społecznej i zawodowej rzemiosła Zarząd Cechu w składzie: Starszy Cechu- Ryszard Dykowski,Podstarsi: Franciszek Lewandowski i Stanisław Nusbaum,, Sekretarz- Stanisław Skrzypiński, Skarbnik- Józef Ambrożkiewicz, Członek Zarządu do walki z nielegalnym rzemiosłem: Tadeusz Pawłowski wespół z Kierownikiem Cech8- Bernardem Sadką dokonuje dziś oficjalnego otwarcia Świetlicy Cechu Rzemiosł Różnych w Lipnie Ośrodek w Skępem. Z ta chwilą świetlica w Skępem zostaje oddana do użytku rzemiosła skępskiego na pomnożenie jego wartości moralnych, zawodowych i społecznych, na chwałę całego rzemiosła i społeczeństwa. Dzień ten upamiętnimy jako jeszcze jeden moment żywotności organizmu organizacji cechowej pragnącej nieustannie pomnażać walory społeczne i zawodowe rzemiosła. Przekazując do waszej dyspozycji niniejszy ośrodek Zarząd i Kierownictwo Cechu pragnie by miejscowe rzemiosło jak i całe rzemiosło powiatu lipnowskiego pamiętało zawsze o szlachetnych celach organizacji rzemieślniczej pozostającej wzorem organizacji życia społecznego.

Jubileusz X lecia Cechu Rzemiosł Różnych w Lipnie oraz uroczyste wręczenie sztandaru.
Rok 1964 jest rokiem jubileuszowym X-lecia istnienia Cechu Rzemiosł Różnych w Lipnie. Zewnętrznym wyrazem tego jubileuszu jest uroczystość wręczenia sztandaru, który symbolizuje najlepsze wartości społeczne, zawodowe i moralne rzemiosła powiatu lipnowskiego. Uroczystość wręczenia sztandaru jest równocześnie momentem przełomowym w historii rzemiosła powiatu. Bilansując dotychczasowe osiągnięcia rzemiosła w dorobku własnym i ogólnospołecznym otwiera nową kartę historii- oby jeszcze chlubnej jak dotąd. Sztandar Cechu Rzemiosł w Lipnie został ufundowany przez rzemiosło powiatu lipnowskiego, które uchwałą Zarządu i Zgromadzenia Delegatów opodatkowało się na ten cel w wysokości 15 zł. Projektantem sztandaru jest członek jest członek Cechu, znany na terenie całego kraju konserwator zabytków Józef Warzyński z Kikoła. Projekt sztandaru został zatwierdzony przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Urząd Spraw Wewnętrznych w Bydgoszczy decyzją z dnia 06.03.1964 roku NR-SW III-9/7/64. Wykonawcą sztandaru jest Zgromadzenie Sióstr Mariawitek w Płocku. Czop łącznie ze złączami oraz Gwoździami wykonał mistrz zegarmistrzowsko-grawerski C.R.R. w Toruniu-Jerzy Komorowski. Sztandar został uroczyście oddany do użytku w dniu 4 października 1964 r. Wręczenia sztandaru dokonał przyjętym zwyczajem prezes izby Rzemieślniczej w Bydgoszczy- Jan Spychalski. Poczet sztandarowy reprezentowali członkowie Cechu: Władysław Wojtal-mistrz kamieniarski, przyboczni: Henryk Cegielski- czeladnik stolarski, Józef Popielarski- mistrz szewski. Gospodarzem uroczystości był Zarząd i Kierownictwo Cechu w osobach: Starszy Cechu- Ryszard Dykowski,Podstarsi: Franciszek Lewandowski i Stanisław Nusbaum,, Sekretarz- Stanisław Skrzypiński, Skarbnik- Józef Ambrożkiewicz, członek Tadeusz Pawłowski, Kierownik Bernard Sadka.

Dorobek rzemiosła lipnowskiego w minionym X-leciu – ważniejsze momenty.
W minionym X- leciu Cechu a także XX-leciu istnienia PRL rzemiosło ma niewątpliwy i dość poważny wkład w ogólnym dorobku gospodarczym, społecznym i politycznym i kulturalno- oświatowym powiatu.

Przede wszystkim z inicjatywy tutejszego rzemiosła zorganizowano Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych, który obecnie liczy 570 zakładów usługowych z około 700 zatrudnionymi (w tym 110 uczniów).

Następnym osiągnięciem organizacyjno- gospodarczym i społecznym jest założenie Rzemieślniczej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu-Wielobranżowej w Lipnie. Wysiłkiem rzemiosła Powiatu Lipnowskiego pobudowano Dom Rzemiosła- Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Staraniem aktywu rzemieślniczego uruchomiono świetlice środowiskowe w Lipnie i w Skępem, które służą celom krzewienia kultury społecznej i zawodowej. Z ważniejszych osiągnięć politycznych to: zorganizowanie przy Cechu Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR, Grupy Działania ZMS, oraz Koła Stronnictwa Demokratycznego.

W ostatniej kadencji Rad Narodowych Uczestniczy 17 radnych powiatowych, miejskich i gromadzkich. Chlubną kartą- akcja zbiórki na Fundusz Budowy szkół Tysiąclecia. Od początku akcji do chwili obecnej, rzemiosło powiatu lipnowskiego wpłaciło na ten cel 289.616 zł. na planowanych 171.000 zł co stanowi 167% wykonania planu. Społeczeństwo powiatu pamięta rzemiosło zawsze ofiarne, zarówno w początkach Władzy Ludowej, przy odbudowaniu zrujnowanego działaniami wojennymi życia gospodarczego kraju- pierwsze usługi transportowe, techniczne, pierwsze budowy i pomoc społeczna, pierwsze zaopatrzenie, jak również w okresie intensywnego rozwoju gospodarczego, w dostosowaniu do nowoczesnych potrzeb Ludowej Ojczyzny.

Akt wręczenia sztandaru Cechu Rzemiosł Różnych w Lipnie
dokonany w dniu 4 X 1964 roku. Jako prezes, w imieniu Izby Rzemieślniczej w Bydgoszczy w dniu tak uroczystym w okresie jubileuszowym XX-lecia PRL, X lecia Cechu Rzemiosł w Lipnie, przekazuję za pośrednictwem Starszego Cechu ten sztandar, który symbolizuje najlepsze walory społeczno zawodowe i moralne rzemiosła lipnowskiego.

Cech Rzemiosł Różnych w Lipnie został wielokrotnie wyróżniony licznymi odznaczeniami, min. Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego w dn. 25.02.1998r

 

 

Witamy

 Witamy Państwa serdecznie na stronie internetowej

 Cechu Rzemiosł Różnych

 Małych i Średnich Przedsiębiorców w Lipnie.

 Mamy nadzieję, że znajdą Państwo

 

                 
Nasz cel

Ochrona praw i reprezentowanie interesów członków wobec organów władzy

i administracji państwowej,

organów samorządu terytorialnego, sądów, związków zawodowych,

urzędów i instytucji.

Prowadzenie na rzecz członków działalności społeczno - organizacyjnej,

kulturalnej, oświatowej, socjalnej i gospodarczej.

Utrwalanie więzi środowiskowej i postaw zgodnych z zasadami etyki

i godności zawodowej polskiego rzemieślnika i pracodawcy.

Podejmowanie działań mających na celu zapewnienie przestrzegania przez

osoby zobowiązane przepisów ustawy o rzemiośle.