Informujemy, że egzaminy czeladnicze dla uczniów III klas szkół branżowych I stopnia w 2023 roku przeprowadzane będą w sposób zgodny z brzmieniem art. 44q ustawy o systemie oświaty. Przepis ten warunkuje ukończenie szkoły branżowej I stopnia, nie tylko od uzyskania przez ucznia pozytywnych ocen klasyfikacyjnych ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ale także od przystąpienia do egzaminu czeladniczego, jeśli uczeń jest młodocianym pracownikiem zatrudnionym w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy rzemieślnika. Przypominamy, że w przypadku nie przystąpienia ucznia III klasy szkoły branżowej I stopnia do egzaminu czeladniczego w odpowiednim terminie, uczeń ten powtarza ostatnią III klasę.
Zgodnie z zapisem §8 ust. 4a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2017 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (Dz. U z 2017, poz. 89 ze zm), młodociany pracownik, który jest zatrudniony w celu nauki zawodu u rzemieślnika i jest uczniem klasy III branżowej szkoły I stopnia, składa wniosek o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego nie później niż trzy miesiące przed terminem zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w branżowej szkole I stopnia, określonym w przepisach w sprawie organizacji roku szkolnego. Zapis ten ma na celu dostosowanie terminów składania dokumentów koniecznych do przeprowadzenia egzaminu czeladniczego do harmonogramu przeprowadzania egzaminów.
Zgodnie z przepisem §11 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2019 poz. 2010) wprowadzono zasadę, zgodnie z którą, młodociany pracownik zatrudniony u pracodawcy będącego rzemieślnikiem zdaje egzamin kwalifikacyjny na tytuł czeladnika przeprowadzany przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych.
Przystąpienie młodocianego pracownika do odpowiedniego egzaminu zostało wpisane do treści przepisu art. 122 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, zgodnie z którym młodociany pracownik zatrudniony w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem, ukończy naukę zawodu i zda egzamin czeladniczy zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle (Dz. U. z 2018 r. poz. 1267). Stanowi to jeden z warunków wypłaty dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika dla pracodawcy będącego rzemieślnikiem.
W związku z koniecznością zaplanowania w 2023 roku egzaminów dla uczniów – młodocianych pracowników zatrudnionych u pracodawców będących rzemieślnikami, Kujawsko-Pomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy w okresie od 15 stycznia do 28 lutego 2023 roku oczekuje na wpłynięcie wniosków o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego wraz z niezbędnymi załącznikami.
UWAGA !!! Uczniowie od pracodawców zrzeszonych w Cechach składają wnioski w biurach właściwych Cechów.
Złożenie dokumentów w podanym terminie będzie gwarantowało uczniom przystąpienie do egzaminów czeladniczych, które obywać się będą od w okresie od marca do czerwca 2023 roku.
Więcej: link